WSZYSTKO O DERKACH

„Koń potrafi wykorzystać do 10% energii uzyskanej z pożywienia na ogrzanie organizmu. Prawidłowe derkowanie niejednokrotnie pozwala zredukować koszty paszy. Ten sam mechanizm sprawia, że koń z nadwagą powinien częściowo spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, zużywając energię na utrzymanie właściwej temperatury ciała. „
Dr Theresa Hollands.

Odwiedzając różne stajnie, zaczęłam zwracać szczególną uwagę na konie na padoku. Część z nich jest okryta derkami, a część nie. Pytając się o opinię właścicieli koni na ten temat, odpowiadają bardzo różne. Część z nich uważa derkę za rzecz niezbędną, jednak są też tacy, którzy mówią, że to zbędny dodatek i koń jej wcale nie potrzebuje.

Tak, więc…, od czego to wszystko zależy?

CO TO JEST DERKA?

Derka to okrycie konia, które zakrywa jego tułów, zad i czasem szyje.

JAKIE SĄ FUNKCJE DERKI?

Derki stosuje, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii konia i gwałtownym przechłodzeniom mięśni po treningu.

Stosuje się w transporcie koni, by zapobiec urazom.

Służą do ochrony przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i dla utrzymania właściwej temperatury ciała.

JAKIE SĄ RODZAJE DEREK?

Padokowa

 

Derka stosowana na wybieg, wykonana z materiałów przeciwdeszczowych. Ochrania przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i chłodem. Powinna być zaprojektowana tak, żeby ruchy kona były swobodne (wybierz taką, która ma rozcięcie przy łopatce), a także tak, by derka trzymała się na koniu kiedy ten, będzie się tarzać. Używana także  do utrzymania konia  w  czystości.

Stajenna

Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do stosowania w stajni. Służy jako powłoka na zabrudzenia i otarcia. Są lekkie i komfortowe dla koni.

Treningowa

 – używana podczas treningu. Inaczej półderka, zaprojektowana w taki sposób, by nie przeszkadzała koniowi ani jeźdźcowi  podczas ruchu. Ochrania i nadaje ciepło podczas treningu w deszczu lub w niskiej temperaturze.

Zimowa

Derka zimowa wygląda praktycznie tak samo jak stajenna. Różni się jednak materiałem i właściwościami. Derka zimowa jest ocieplana i jest grubsza. Zewnętrzna warstwa jest wodoodporna.

Polarowa

 

Tak zwana osuszająca. Jest jedną z najpowszechniej używanych derek. Stosuje się ją przed i po treningu. Idealnie wchłania pot.

Siatkowa

Derka używana latem, służy tylko i wyłącznie do ochrony przeciw owadom. Nie nadaje się do niczego innego.

Letnia

Zazwyczaj pełni funkcję ochrony przed brudem, jesz bardzo lekka i cienka, gdyż nie zawiera podszycia. Służy jako „przejściówka” wiosenna, lub derka przeciwdeszczowa.

Akcesoria do derek

Pas do derki – zapobiega zsuwaniu się derki z konia.

DERKA – ZBĘDNA CZY NIEZBĘDNA?

Choć derki mogą pomóc w zapewnieniu koniowi odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa i komfortu, bardzo łatwo można popaść w przesadę. Przykładowo, niektóre rasy posiadają pewne wrodzone cechy pozwalające im przetrwać w trudnych warunkach pogodowych, takie jak: budowa ciała, grubsza skóra i wełnista okrywa włosowa o właściwościach termoizolacyjnych.

Naturalnie, jeśli wskutek strzyżenia pozbawimy konie naturalnej, ochronnej warstwy tłuszczowej na sierści, derka może okazać się niezbędna. Jeśli jednak koń nie pracuje szczególnie ciężko oraz ma zapewnione schronienie przed wiatrem i deszczem dekowanie go może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Z drugiej strony zdarzają się przypadki, że koń który nie został wyposażony w odpowiednie, naturalne mechanizmy ochronne, dzięki odpowiednio dobranej derce może przez większą część roku przebywać na zewnątrz, dzięki czemu nie jest skazany na życie w boksie.

Nie ma też co się dziwić, że większość właścicieli koni, którzy oprócz jeździectwa ma również zobowiązania rodzinne i zawodowe, znacznie bardziej woli zdjąć ubłoconą derkę i szybko osiodłać czystego konia niż spędzać długie godziny w stajni na czyszczeniu zamiast na jeździe.

KONSEKWENCJE ŹLE DOBRANEJ DERKI

Na rynku dostępne są proste, standardowe i specjalistyczne derki, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania. Niezależnie od tego, jakiej derki szukasz powinieneś dopilnować, aby była odpowiednio dopasowana  i właściwie założona.

Zdaniem producentów, najpowszechniejszym błędem, jaki popełniają jeźdźcy, jest kupno zbyt dużej derki. Wiąże się to z błędnym przekonaniem, że większa powierzchnia materiału zapewni koniowi lepszą ochronę. Wraz ze zmianą długości, zmieniają się jednak i inne jej proporcje – długość części nakładanej na szyję i grzbiet – zbyt duża derka będzie zsuwała się z konia.

JAKI ROZMIAR DERKI WYBRAĆ?

Aby wybrać odpowiedni rozmiar derki trzeba zmierzyć długość ciała konia:

Wymiar górny – od kłębu do ogona

Wymiar dolny – od klatki piersiowej do ogona

Tabela rozmiarów Tattini kształtuje się następująco:

Wymiar dolny Wymiar górny
10580
11083
11585
12088
12590
13095
135100
140103
145105
150108
155110
160115
165120
170123
175125
180130
185135
190140
195145
200150
205155
210160
215

165

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się miedzy sobą sylwetką i rozmiarem. Wielkość konia ma niewiele wspólnego z wielkością derki, jaką powinniśmy dla niego wybrać. Koń cięższego typu, który ma 152 cm w kłębie, może potrzebować tej samej derki, co kilkanaście centymetrów wyższy koń pełnej krwi angielskiej.

GDY MÓJ KOŃ MA NIESTANDARDOWE WYMIARY…?

Ponieważ derki są zasadniczo projektowane dla koni o standardowym pokroju, właściciele koni odbiegających od tego szablonu mogą mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego produktu. Na szczęście większości tego rodzaju problemów można zaradzić.

Jeśli Twój koń ma wyjątkowo szeroką klatkę piersiową, powinieneś szukać derki elastycznej lub sprawdzić, czy dana marka udostępnia również specjalny przedłużacz zapięcia piersiowego.

To materiałowy prostokąt ze sprzączkami, który w razie konieczności pozwala wypełnić lukę pomiędzy zbyt ciasnymi połami derki.

Konie o wyraźnie spadzistej łopatce i długim wykroku najwygodniej czują się w derkach z rozcięciami na łopatki, które zapewniają większą swobodę ruchu.

ZAPIĘCIA I REGULACJA

Dobrej jakości zapięcia są równie ważne, co dobrej jakości materiał..

Jakość odzwierciedla się w wykończeniu i łatwości użycia danego elementu. Przykładowo, tanie karabińczyki już przy zakupie zacinają się, a niedługo potem pękają, a te dobrej jakości potrafią służyć latami.

Derki padokowe i stajenne są zwykle zapinane na metalowe klamry w kształcie litery T lub sprzączki umiejscowione pośrodku klatki piersiowej – choć niektórzy producenci preferują zapięcia na łopatce oraz na krzyżujące się taśmy lub klapę pod brzuchem.

Z przodu, na piersi konia, pod derką powinien pozostawać luz na szerokość dłoni. Dolne taśmy powinny krzyżować się pośrodku brzucha i być zapięte tak, aby po zapięciu zostawiały luz na szerokość dłoni.

Niektóre derki mają paski przekładane pod tylnymi nogami. Zwykle są ze sobą złączone, w przeciwieństwie do pasków pod przednie nogi. Po zapięciu paski powinny pozostawiać luz na szerokość dłoni.

Derki z klapą pod brzuchem mają tę zaletę, że derka pozostaje w miejscy bez wywierania nacisku na kręgosłup ani kłąb.

Nie jest problemem, jeśli derka z taśmami krzyżowymi jest dobrze zaprojektowana i założona, ale jeśli taśmy znajdują się zbyt wysoko, albo na łopatce (zamiast tuż za nią), koń może odczuwać dyskomfort.

Z CZEGO DERKA JEST ZROBIONA I JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI?

Zwyczajnie wyglądające derki mają często nadzwyczajne właściwości. Niektórzy  producenci wyposażają je od spodu w warstwę hydrofilową (wodolubną), która uniemożliwia przenikanie wody z zewnątrz, ale wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy ciałem konia a powietrzem do odprowadzania potu z sierści na zewnątrz derki, gdzie może wyparować.

Tkaniny termalne składają się z kilku warstw, które pozwalają utrzymać ciepło i suchość bez ryzyka przegrzania, a jednocześnie sprawiają, że derka jest lekka, wygodna w użyciu i łatwa w czyszczeniu. Zewnętrzne i wewnętrzne warstwy są zwykle wykonane z czystej wełny lub mieszanki wełny i sztucznych tkanin, z wypełnieniem z teksturowanego polipropylenu, który ma właściwości termoizolacyjne.

Ciepło z konia wypycha wilgoć poprzez derkę na zewnątrz – na wierzchu derki można zobaczyć gromadzące się kropelki parującej wilgoci, podczas gdy pod derką koń stopniowo schnie.

Podobnie jak w przypadku innych, nowoczesnych derek, ich ogromną zaletą jest to,  że można założyć je bezpośrednio na mokrego lub spoconego konia.

ILE DEREK POTRZEBUJĘ?

Jeśli kupujesz derkę po raz pierwszy lub masz młodego konia, który wciąż rośnie, najlepiej jest kupić 2-3 derki padokowe z oddychającego materiału, z  których większość może być używana nie tylko na zewnątrz, ale i w stajni.

Tego typu derki mają też zwykle dość mocną warstwę zewnętrzną, dzięki czemu dobrze nadają się dla rozbrykanych koni, i są łatwe w czyszczeniu.

Jeśli twój koń przebywa przez cały rok na padoku, wybierz jedną derkę lekką, i dwie średniej grubości, których będziesz mógł używać wymiennie, stosownie do warunków pogodowych.

Jeśli twój koń jest trzymany w systemie mieszanym, zestaw trzech derek pozwoli ci zarezerwować jedną wyłącznie do użytku stajennego i uniknąć przenoszenia błota i kurzu z padoku do boksu.

Zawsze powinieneś mieć też jedną suchą derkę zapasową, najlepiej wodoodporną, na wypadek, gdyby ta używana na co dzień uległa uszkodzeniu.

Większość lekkich i średniej grubości derek mieści się do domowych pralek. Czas potrzebny na pranie i suszenie możesz skrócić, używając bawełnianej, lekkiej derki lub derki polarowej pod mocniejszą derkę wierzchnią – są one tanie, eliminują konieczność częstego prania derki podstawowej i gwarantują, że bezpośrednio przy skórze koń ma zawsze czystą warstwę materiału.

PAMIĘTAJ O TYM PRZY MIERZENIU DERKI!

Większość sklepów jeździeckich pozwala przymierzać wybraną derkę koniowi i w razie potrzeby wymienić ją na inny rozmiar, pod warunkiem, że zwrócimy ją niezabrudzoną. Najlepiej przymierzyć nową derkę na lekką derkę bawełnianą lub – jeśli koń nie jest zbyt płochliwy- na zarzucone bezpośrednio na sierść stare prześcieradło.

Zapraszam do zakupów derek online!

Wsparcie naukowe:

-materiały Tattini

-Sprzęt i akcesoria jeździeckie Carolyn Henderson

-the horseman’s ilustrated dictionary Steven D.Price

monika

Leave Comment

nine + 20 =

Strona korzysta z plików cookies w celu
realizacji usług zgodnie z naszą Polityką Cookies / Polityką Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close